OGÓLNE WARUNKI UCZESTNICTWA

W IMPREZACH TURYSTYCZNYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ WELLNESS TRAVEL SP. Z O.O.

Niniejsze Ogólne Warunki Uczestnictwa w imprezie turystycznej stanowią integralną część umowy o udział w imprezie turystycznej, zawartą pomiędzy Organizatorem a Klientem/Uczestnikiem zgłoszonym przez Klienta.

§ 1. DEFINICJE

Użyte w niniejszym dokumencie pojęcia pisane wielką literą oznaczają:

Organizator WELLNESS TRAVEL spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie, adres: ul. Szlak 77 lok. 222, 31-153 Kraków, wpisanej do rejestru przedsiębiorców KRS pod numerem 0001054401, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, REGON: 526191323, NIP: 6762649819, e-mail: [email protected]

Ogólne Warunki Uczestnictwa (OWU) – niniejszy dokument wydany w oparciu o art. 384 § 1 Kodeksu cywilnego, określający warunki realizacji Imprezy turystycznej oraz prawa i obowiązki Uczestników.

Ustawa - ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz.U. z 2017 r., poz. 2361)

Klient – osoba zawierająca Umowę o imprezę turystyczną z Organizatorem.

Uczestnik – Klient, osoba wskazana przez Klienta, osoba biorąca udział w imprezie zamiast Klienta lub osoby wskazanej przez Klienta

Umowa – umowa o udział w imprezie turystycznej zawarta pomiędzy Organizatorem a Klientem.

Trwały nośnik – w rozumieniu niniejszych OWU materiał lub narzędzie umożliwiające Klientowi lub Organizatorowi przechowywanie informacji kierowanych osobiście do niego, w sposób umożliwiający dostęp do informacji w przyszłości przez czas odpowiedni do celów, jakim te informacje służą, i które pozwalają na odtworzenie przechowywanych informacji w niezmienionej postaci” (np. wydruk na papierze e-mail zapisany na twardym dysku/serwerze).

Dzień Roboczy – jeden dzień od poniedziałku do soboty z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy

§ 2. INFORMACJE WSTĘPNE

  • Organizator jest wpisany do Rejestru Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych prowadzonego przez Marszałka Województwa Małopolskiego i widnieje w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych pod nr 39751.
  • Zgodnie z art. 7 ust. 1 i ust. Ustawy Organizator posiada zabezpieczenie finansowe ustanowione na wypadek niewypłacalności w postaci gwarancji ubezpieczeniowej zawartej w SIGNAL IDIUNA POLSKA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Siedmiogrodzkiej 9.
  • Kontakt z podmiotem udzielającym zabezpieczeń finansowych jest możliwy pod
  • adresem poczty elektronicznej: [email protected]  
  • telefonicznie 022 50 56 506 lub 0 801 120 120 (Infolinia czynna w dni robocze w godzinach 8:00-17:00).
  • Informacje udostępniane przez Organizatora, w tym również na stronie internatowej, dotyczące organizowanych przez niego imprez turystycznych, w szczególności ich opisy oraz ceny, nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny, są one jedynie zaproszeniem do składania ofert po stronie Klienta zgodnie z art. 71 Kodeksu cywilnego.
  • Zdjęcia obiektów udostępnione przez Organizatora na stronie internetowej oraz w materiałach reklamowych mają wyłącznie charakter poglądowy. Oznacza to, że wygląd tych obiektów, w szczególności pokoi, może w rzeczywistości odbiegać od wyglądu prezentowanego w materiałach Organizatora. Ponadto Klient przyjmuje do wiadomości, że może zostać zakwaterowany w dowolnej części danego obiektu, chyba że strony w Umowie postanowią inaczej.
  • Ceny prezentowane na stronie internetowej Organizatora lub w materiałach reklamowych przez niego udostępnianych i rozpowszechnianych, są wyłącznie cenami orientacyjnymi, ważnymi w chwili przygotowywania tych materiałów i mogą ulec zmianie, na co Organizator nie ma wpływu.
  • Cena obejmuje tylko usługi wymienione w opisie imprezy. Wszelkie inne usługi są dodatkowo płatne.
  • Ceny nie obejmują opłat paszportowych, wizowych, bankowych, celnych, dojazdu z miejsca zamieszkania na miejsce zbiórki i z powrotem oraz usług indywidualnie zamawianych przez Uczestnika podczas pobytu za granicą takich jak w szczególności: wycieczki lokalne (fakultatywne), serwis hotelowy, opłaty za rozmowy telefoniczne, bagażowe, leżaki i parasole, sejf, Internet itp.
  • Ceny wyrażone są w złotych polskich lub walucie obcej.
  • Organizator nie zastrzega minimalnej liczby osób, aby impreza turystyczna się odbyła, chyba że co innego wynika z treści opisu danej imprezy. W takim przypadku minimalna liczba osób wymaganych do dojścia imprezy do skutku, podana zostanie w jej opisie wraz z terminem powiadomienia Klienta na piśmie o ewentualnym jej odwołaniu z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń.
  • W przypadku samodzielnego wyjazdu na imprezę turystyczną osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodziców lub opiekuna prawnego. W przypadku zawarcia Umowy na rzecz ww. osób, konieczne jest wskazanie danych kontaktowych do niepełnoletniego uczestnika oraz do jego opiekuna.

§ 3. ZGŁOSZENIE UDZIAŁU ORAZ ZAWARCIE UMOWY 

  • Zgłoszenie uczestnictwa w imprezie turystycznej organizowanej przez WELLNESS TRAVEL Sp. z o.o. następuje przez podpisanie Umowy i powoduje wpisanie osoby zgłaszającej na listę uczestników imprezy.
  • Umowa zawiera wszelkie szczegółowe informacje dotyczące imprezy turystycznej, w szczególności jej ceny, terminów płatności, zakwaterowania, przelotu, opieki pilota, transferów, ubezpieczenie indywidualnego, bagażu i in. Niniejsze OWU oraz program imprezy stanowią integralną część Umowy.
  • Strony określają w Umowie wszystkie wzajemne uzgodnienia, w szczególności wymagania specjalne, o których Klient powiadomił Organizatora i na które strony Umowy wyraziły zgodę.
  • Przy zawieraniu Umowy Organizator określa rodzaj dokumentów niezbędnych do realizacji imprezy turystycznej (np. zakup wizy lub biletów lotniczych) oraz termin ich okazania lub dostarczenia Organizatorowi. Brak takich dokumentów lub ich nieterminowe dostarczenie jest równoznaczne z rezygnacją z uczestnictwa w imprezie z winy Klienta.
  • Klient oświadcza, że dane osobowe podane w Umowie są zgodne z ważnymi dokumentami podróżnymi (paszport, dowód osobisty, wiza). Klient zobowiązuje się do bezzwłocznego poinformowania Organizatora o każdej zmianie tych danych.
  • W przypadku zmiany danych osobowych Klienta wskazanych w Umowie przed dniem rozpoczęcia imprezy Organizator ma prawo obciążyć go kosztami dokonania niezbędnych zmian w dokumentach podróżnych. Organizator jest zobowiązany do wykazania Klientowi wysokości tych kosztów
  • Organizator w momencie zawarcia Umowy lub niezwłocznie po jej zawarciu przesyła Klientowi za pośrednictwem poczty elektronicznej kopię Umowy lub potwierdzenie jej zawarcia. W wypadku zawarcia Umowy o udział w imprezie turystycznej:
  • przy jednoczesnej fizycznej obecności stron umowy Klient ma prawo żądać kopii umowy w formie papierowej;
  • poza lokalem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, Klient otrzymuje kopię lub potwierdzenie zawarcia umowy o udział w imprezie turystycznej w postaci papierowej lub jeżeli wyrazi na to zgodę, za pośrednictwem poczty elektronicznej (trwały nośnik).
  • Wraz z podpisaniem Umowy Klient zobowiązany jest dokonać:
  • pierwszej wpłaty w wysokości minimum 40 % ceny imprezy turystycznej. Pozostałą kwotę ceny imprezy Klient wpłaca nie później niż na 40 dni przed datą rozpoczęcia imprezy turystycznej.
  • Jeśli do dnia rozpoczęcia imprezy turystycznej pozostało mniej niż 40 dni Klient dokonuje wpłaty pełnej ceny za imprezę turystyczną.
  • Organizator podejmuje czynności związane z organizacją imprezy turystycznej po otrzymaniu przez Organizatora płatności o których mowa w ust. 8 powyżej.
  • Ze względu na zmiany cen, w szczególności cen biletów lotniczych zapłaty kwot, o których mowa w ust. 8 powyżej należy dokonać przelewem bankowym do godz. 15:00 następnego Dnia roboczego od momentu zawarcia Umowy.
  • Przez dokonanie zapłaty przelewem bankowym rozumie się wpływ środków na rachunek bankowy Organizatora.
  • Niedokonanie zapłaty lub brak wpływu środków pieniężnych na konto bankowe Organizatora we wskazanym w ust. 10 terminie może skutkować odrzuceniem oferty Klienta przez Organizatora i odstąpieniem Organizatora od Umowy bez wyznaczania terminu dodatkowego. W takim przypadku Organizator prześle Klientowi oświadczenie o odstąpieniu od Umowy na postawie art. 492 Kodeksu Cywilnego. Oświadczenie Organizatora o odstąpieniu może być doręczone w formie elektronicznej na wskazany przez Klienta adres poczty elektronicznej. Organizator może też zaoferować Klientowi imprezę turystyczną z uwzględnieniem odpowiedniej zmiany ceny. Akceptacja nowej ceny przez Klienta jest równoznaczna z kontynuowaniem dotychczasowych czynności wynikających z Umowy z zastrzeżeniem zmiany ceny opisanej w zdaniu poprzednim. Brak akceptacji w terminie jednego (1) Dnia roboczego od zaoferowania nowej ceny jest równoznaczny z rezygnacją Klienta z udziału w imprezie turystycznej i jego odstąpieniem od Umowy.
  • Zapłata za zawarte za pośrednictwem Organizatora dodatkowe ubezpieczenie, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, kosztów leczenia, a także kosztów rezygnacji, dokonywana jest wraz z wpłatą zaliczki lub też całej ceny w zależności od terminu dokonania rezerwacji imprezy turystycznej.
  • Jeżeli do rozpoczęcia imprezy pozostaje ponad 20 dni od dnia zawarcia Umowy Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany pierwotnej ceny imprezy (która nastąpi po zawarciu Umowy) z powodu wzrostu kosztów transportu, ceł, podatków, opłat, lub wzrostu kursów walut. W przypadku konieczności podwyższenia ceny imprezy, Organizator zobowiązany jest do udokumentowania podwyższenia ceny. Klient zostanie poinformowany o wzroście ceny najpóźniej do 21-go dnia przed datą wyjazdu. W okresie 20 dni przed datą wyjazdu cena nie może zostać zmieniona. Klient ma prawo do obniżki ceny odpowiadającej obniżeniu kosztów, o których mowa w zdaniu pierwszym, które nastąpiło po zawarciu Umowy, a przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.
  • Uczestnikowi przysługuje prawo przeniesienia uprawnień i obowiązków wynikających z Umowy o świadczenie usług turystycznych na inną osobę. W takim przypadku Uczestnik zobowiązuje się powiadomić o tym fakcie Organizatora za pośrednictwem poczty elektronicznej nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem imprezy. W razie przeniesienia uprawnień i obowiązków wynikających z Umowy na inną osobę, spełniającą warunki udziału w imprezie turystycznej, Organizator uprawniony jest do pobrania opłaty stanowiącej równowartość faktycznie poniesionych kosztów z tego tytułu, W przypadku imprez lotniczych, Organizator dodatkowo uprawniony jest do pobrania opłaty wynikającej ze zmiany nazwiska na bilecie lotniczym zgodnie z cennikiem linii lotniczych. Osoba przenosząca uprawnienia i obowiązki na inną osobę zobowiązana jest do zwrotu dokumentów otrzymanych od Organizatora. Osoba przenosząca uprawnienia i osoba przejmująca jego uprawnienia solidarnie odpowiadają za nieuiszczoną część ceny imprezy turystycznej i wszystkie koszty poniesione przez Organizatora w wyniku zmiany Uczestnika imprezy.
  • Uczestnicy zobowiązują się do posiadania ważnych dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy danego państwa: paszportu lub dowodu osobistego - powinny one być ważne jeszcze przez minimum pół roku od momentu zakończenia imprezy turystycznej.
  • Miejsca wsiadania i godzina wyjazdu/rozpoczęcia imprezy podane są w informacjach przekazywanych przez Organizatora.
  • Organizator w wyjątkowych sytuacjach (tj. jeśli wynika to z konieczności logistycznych lub organizacyjnych) ma prawo wskazać port lotniczy wylotu i powrotu w innym mieście niż wynika to z treści zawartej Umowy.
  • Pozaumowne życzenia Uczestnika, nie wskazane literalnie w treści Umowy (np. pokoje obok siebie, widok na morze, określone piętro, konkretny numer pokoju itp.), nie nakładają na Organizatora obowiązku ich realizacji. Niezależnie od tego Organizator dołoży starań, aby spełnić te życzenia w miarę możliwości. Brak realizacji pozaumownego szczególnego życzenia Klienta nie może być podstawą wysuwania jakichkolwiek roszczeń wobec Organizatora.

§ 4. ZMIANA UMOWY O UDZIAŁ W IMPREZIE TURYSTYCZNEJ

Organizator zastrzega sobie prawo do jednostronnej zmiany warunków Umowy, jeżeli jest zmuszony zmienić główne właściwości usług turystycznych wskazanych w art. 40 ust.1 pkt 1 Ustawy lub proponuje podwyższenie ceny przekraczające 8% całkowitej ceny imprezy turystycznej z powodu zaistnienia okoliczności, o których mowa w § 3 ust. 14 powyżej,

Organizator zobowiązany jest niezwłocznie poinformować Klienta o treści zmian, o których mowa w ust. 1 powyżej, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej wskazując zmiany oraz ich ewentualny wpływ na cenę imprezy turystycznej. W takim przypadku Organizator może jednocześnie zaoferować Klientowi zastępczą imprezę turystyczną, w miarę możliwości o tej samej lub wyższej jakości.

Klient w terminie nie dłuższym niż trzy dni od dnia otrzymania powiadomienia Organizatora o zmianie, obowiązany jest za pośrednictwem poczty elektronicznej poinformować Organizatora, czy przyjmuje proponowaną zmianę Umowy czy odstępuje od zawartej Umowy za zwrotem wszystkich wniesionych przez niego opłat, bez obowiązku wniesienia opłat za odstąpienie albo przyjmuje zastępczą imprezę turystyczną oraz jej cenę w przypadku, gdy została Klientowi zaoferowana. Klient, który przyjmie zaproponowane zmiany warunków Umowy nie ma prawa do dochodzenia odszkodowania z tytułu przyjęcia zmiany. W przypadku gdy zmiana Umowy lub zastępcza impreza turystyczna prowadzą do obniżenia jakości lub kosztów imprezy turystycznej, Klient jest uprawniony do odpowiedniego obniżenia ceny.

Organizator ma prawo wprowadzić zmiany w programie imprezy przed lub w trakcie jej trwania, jeżeli z przyczyn obiektywnych nie jest możliwe dotrzymanie pierwotnego planu imprezy turystycznej.

Jeżeli Uczestnik nie rozpoczął udziału w imprezie w wyznaczonym terminie bez winy Organizatora, Organizator nie ma obowiązku zapewnienia przejazdu w celu umożliwienia wzięcia udziału w imprezie.

Rezygnacja z udziału w imprezie (odstąpienie od Umowy) może nastąpić w formie pisemnego (lub za pośrednictwem poczty elektronicznej) oświadczenia złożonego bezpośrednio Organizatorowi.

Organizator zastrzega sobie prawo odwołania lub przesunięcia terminu rozpoczęcia imprezy w przypadku zaistnienia okoliczności rozumianych jako siła wyższa (m.in. decyzje władz państwowych i innych instytucji, wojna, klęska żywiołowa i inne nadzwyczajne okoliczności, którym strony nie mogły zapobiec ani przewidzieć ich przyczyn, wystąpienia oraz skutków).

Organizator w wyjątkowych sytuacjach (tj., jeśli wynika to z konieczności logistycznych lub/i organizacyjnych) zastrzega sobie prawo przesunięcia terminu imprezy o 2 dni w przypadku wycieczek lotniczych, oraz o 1 dzień w przypadku wyjazdów autokarowych i innych.

W razie rezygnacji przez Uczestnika z imprezy, Organizator ma prawo pobrania kwoty odpowiadającej wysokości kosztów faktycznie poniesionych.

Organizator przy zachowaniu należytej staranności podejmie działania zmierzające do ograniczenia kosztów rzeczywistych i strat związanych z rezygnacją Klienta z udziału w imprezie, a tym samym do zminimalizowania kosztów rezygnacji z uwzględnieniem indywidualnych okoliczności danego przypadku.

Wyliczenie faktycznie poniesionych przez Organizatora kosztów w związku z rezygnacją Klienta z wyjazdu jest możliwe dopiero po planowanym terminie zakończenia wyjazdu, w którym Klient miał uczestniczyć. W przypadku rezerwacji imprez w oparciu o przeloty liniowe obowiązują koszty zmiany/anulacji zgodnie z warunkami taryfy dostępne w systemie rezerwacyjnym. W przypadku rezerwacji dokonywanych pod indywidualne potrzeby związane z realizacją wycieczki, podróż jest komponowana na podstawie programu ze świadczeń wielu usługodawców. Mają tu zastosowanie specjalne taryfy linii lotniczych, hoteli, lokalnych przewoźników, etc. Wyżej wymienione koszty dotyczą również Uczestników, którzy z przyczyn niezależnych od Organizatora nie otrzymali wizy na wykupioną imprezę.

Zwrot kosztów dokonywany jest przez Organizatora.

Jeżeli w trakcie imprezy turystycznej Organizator nie wykonuje przewidzianej w Umowie usługi, stanowiącej istotną część imprezy jest zobowiązany w jej ramach i bez obciążeń Klienta dodatkowymi kosztami, wykonać odpowiednie świadczenie zastępcze. Zorganizowanie świadczeń zastępczych o tym samym standardzie nie stanowi wady usługi i nie jest podstawą do obniżenia ceny imprez

§ 5. ROZWIĄZANIE ORAZ ODSTĄPIENIE OD UMOWY

Klient może odstąpić od Umowy w każdym czasie przed jej rozpoczęciem.

Jeżeli Klient odstąpi od Umowy lub jeżeli nie rozpocznie imprezy turystycznej z powodów niezależnych od Organizatora, wówczas zobowiązany on jest do zapłaty na rzecz Organizatora opłaty ryczałtowej z tego tytułu w wysokości:

  • 40 % ceny imprezy przy rezygnacji do 45 dni przed datą rozpoczęcia imprezy,
  • 60 % ceny imprezy przy rezygnacji od 44 do 30 dni przed datą rozpoczęcia imprezy,
  • 80 % ceny imprezy przy rezygnacji od 29 do 15 dni przed datą rozpoczęcia imprezy,
  • 100% ceny imprezy przy rezygnacji od 14 dni i mniej przed datą rozpoczęcia imprezy

Opłata ryczałtowa podlega potrąceniu z zapłaconej ceny za imprezę. Pozostała po potrąceniu kwota zostanie zwrócona Klientowi w terminie 14 dni od odstąpienia przez niego od Umowy.

Podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem imprezy turystycznej bez ponoszenia opłaty za odstąpienie w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Podróżny może żądać wyłącznie zwrotu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez odszkodowania lub zadośćuczynienia w tym zakresie.

Oświadczenie o odstąpieniu od Umowy powinno być złożone przez Klienta z zachowaniem formy pisemnej i doręczone na adres siedziby Organizatora. Oświadczenie może zostać przesłane Organizatorowi także w wiadomości wysłanej na wskazany w Umowie adres poczty elektronicznej.

Organizator może rozwiązać Umowę o udział w imprezie turystycznej i dokonać pełnego zwrotu Klientowi dokonanych wpłat w terminie 14 dni od dnia rozwiązania, bez obowiązku zapłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli

  • nie może zrealizować Umowy z powodu nieuniknionych oraz nadzwyczajnych okoliczności i powiadomił Podróżnego o rozwiązaniu Umowy niezwłocznie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej;
  • wymagana lub określona w informacji zawartej na stronie internetowej minimalna liczba Uczestników imprezy turystycznej nie została osiągnięta a Organizator powiadomił Klienta o rozwiązaniu Umowy w terminie w niej określonym, lecz nie później niż na:
  • 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej ponad 6 dni,
  • 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej ponad 2-6 dni,
  • 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej krócej niż 2 dni

§ 6. OBOWIĄZKI UCZESTNIKA

  • Klient obowiązany jest współdziałać z Organizatorem tak aby impreza turystyczna miała przebieg zgodny z zawartą Umową. Uczestnik imprezy turystycznej obowiązany jest na miejscu zbiórki posiadać:
  • Umowę;
  • dowód wpłaty (brak dowodu wpłaty może uniemożliwić udział w imprezie z winy Uczestnika);
  • paszport lub dowód osobisty (w zależności od kierunku wyjazdu).
  • Klient zawierając Umowę zobowiązuje się w szczególności do:
  • przestrzegania przepisów paszportowych, celnych, zdrowotnych oraz innych przepisów kraju, z którego podróżuje i do którego się udaje. Podróżny pokrywa wszelkie koszty powstałe w wyniku nieprzestrzegania tych przepisów;
  • przestrzegania wskazówek i zaleceń przedstawicieli Organizatora, koniecznych dla prawidłowej realizacji zawartej umowy;
  • przestrzegania regulaminów wewnętrznych dotyczących w szczególności kwestii porządkowych oraz bezpieczeństwa obowiązujących u przewoźników, w hotelach oraz innych miejscach, w których świadczone będą usługi turystyczne objęte Umową;
  • posiadania ważnych dokumentów podroży: paszportu (do krajów spoza UE) oraz paszportu lub dowodu osobistego (do krajów UE), ewentualnie wizy turystycznej; obowiązek posiadania ważnego dokumentu podroży dotyczy również dzieci – bez względu na ich wiek;
  • przestrzegania przepisów celnych i dewizowych obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej oraz krajach tranzytowych i docelowych;
  • akceptacji lokalnych obyczajów, bezwzględnie się do nich stosując oraz szanować lokalną ludność i ich tradycje i zachowywać się adekwatnie do zwyczajów kulturowych danego państwa (również w zakresie ubioru), dbać o ochronę przyrody.
  • Klient oświadcza, że na dzień podpisywania Umowy nie występują żadne przeciwwskazania (medyczne lub inne) do uczestnictwa w imprezie turystycznej.
  • Klient zostanie poinformowany przez Organizatora o wymaganiach związanych ze szczepieniami obowiązkowymi - Klient samodzielnie podejmie decyzję o ich wykonaniu lub nie, poniesie wszystkie koszty z tym związane i wszelkie ewentualne konsekwencje jakie mogą z tego wynikać.
  • Klient winien podczas planowania wycieczki wziąć pod uwagę niezależne od Organizatora okoliczności opóźniające docelowy termin powrotu.

§ 7.  ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA WYKONANIE UMOWY

Organizator jest odpowiedzialny za należyte wykonanie wszystkich usług turystycznych objętych Umową.

Organizator nie ponosi odpowiedzialności za bagaż oraz rzeczy mu niepowierzone, w szczególności, jeżeli zostały pozostawione w miejscu publicznym, na miejscu zbiórek lub przesiadek.

Podróżny może ponosić pełną odpowiedzialność za szkody wynikłe z powodu nieprzestrzegania przepisów, instrukcji lub poleceń, o których mowa w § 6 ust.2 powyżej.

Podróżny może ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą za szkody wyrządzone Organizatorowi, innym podróżnym, hotelom, liniom lotniczych oraz innym tego rodzaju podmiotom.

Podróżny może ponosić odpowiedzialność materialną za szkody wyrządzone z jego winy lub z winy w nadzorze nad osobami, za które odpowiada, na zasadach określonych w przepisach k.c.

§ 8. REKLAMACJE

  • Jeżeli w trakcie imprezy Klient stwierdza wadliwe wykonywanie Umowy (niezgodność), ma obowiązek niezwłocznie, z uwzględnieniem okoliczności danej sprawy, poinformować o tym Organizatora lub jego przedstawiciela w miejscu pobytu.
  • Niezależnie od prawa do zgłoszenia niezgodności, o którym mowa w ust. 1 powyżej, Klient ma prawo do złożenia Organizatorowi w terminie 30 dni od dnia zakończenia imprezy turystycznej reklamacji zawierającej wskazanie uchybienia w sposobie wykonania umowy oraz określenie swojego żądania. Reklamację złożoną po upływie powyższego terminu uznaje się za bezskuteczną, o czym Organizator informuje Klienta.
  • Wszelkie reklamacje Klienta dotyczące niewykonania lub nienależytego wykonania Umowy należy zgłaszać na adres poczty elektronicznej: [email protected] z podaniem opisu reklamacji i przyczyn jej zgłoszenia oraz podaniem danych identyfikujących Klienta wnoszącego reklamację.
  • Jeżeli podane w reklamacji informacje są niepełne lub niewystarczające, przed jej rozpatrzeniem Organizator zwraca się do Klienta składającego reklamację o ich uzupełnienie.
  • Organizator rozpatruje reklamację w terminie 14 dni od daty jej otrzymania. W przypadku konieczności uzyskania informacji dodatkowych termin ten liczy się od dnia dostarczenia uzupełnionej reklamacji.
  • Odpowiedź na reklamację zawierającą sposób jej rozpatrzenia, zostanie wysłana wyłącznie na adres poczty elektronicznej podany przez Klienta. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w tym na wyraźną prośbę Klienta, Organizator wysyła odpowiedź na reklamację na inny adres poczty elektronicznej lub w formie pisemnej na wskazany przez niego adres do korespondencji.
  • W przypadku negatywnego rozpatrzenia reklamacji Klient ma możliwość skorzystania z pozasądowych sposobów rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń.
  • Szczegółowe informacje na temat pozasądowych sposobów rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń, znajdują się na stronie internetowej http://www.uokik.gov.pl oraz w siedzibach i na stronach internetowych powiatowych (miejskich) rzeczników konsumentów, organizacji społecznych, do których zadań statutowych należy ochrona konsumentów lub Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej.
  • Klient może również skorzystać z platformy ODR, która dostępna jest pod adresem http://ec.europa.eu/consumers/odr. Platforma służy rozstrzyganiu sporów pomiędzy konsumentami i przedsiębiorcami dążącymi do pozasądowego rozstrzygnięcia sporu dotyczącego zobowiązań umownych wynikających z internetowej umowy sprzedaży lub umowy o świadczenie usług.
  • Spór może być również rozpatrywany przez sąd polubowny o ile postępowanie reklamacyjne zostało zakończone i obie strony sporu wyrażą na to zgodę. W pozostałych wypadkach ewentualne spory mogą zostać poddane rozstrzygnięciu sądom właściwym zgodnie z postanowieniami przepisów Kodeksu postępowania cywilnego i właściwością ogólną.

§ 9. OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

Organizator jako administrator danych osobowych zobowiązuje się podjąć wszelkie konieczne środki techniczne i organizacyjne odpowiednie do stopnia zagrożenia, w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich danych osobowych i treści przekazywanych przez Klienta w związku z zawarciem Umowy.

Dane osobowe przetwarzane są zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r., w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Dane osobowe Użytkownika będą przetwarzane:

  • w celu zawarcia oraz wykonania umowy o udział w imprezie turystycznej oraz umów ubezpieczenia w wypadkach prawem wymaganych - podstawą prawną przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umowy, której Klient jest stroną (art. 6 ust. 1 lit. b RODO);
  • w celu obsługi rachunkowo-księgowej – podstawą prawną przetwarzania jest niezbędność do wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Organizatorze (art. 6 ust. 1 lit. c RODO) wynikających z przepisów podatkowych oraz przepisów o rachunkowości;
  • w wewnętrznych celach administracyjnych – podstawą prawną przetwarzania danych jest prawnie uzasadniony interes Organizatora (art. 6 ust. 1 lit. f RODO), polegający na sprawnym zarządzaniu przedsiębiorstwem;
  • w celu ustalenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń lub obrony przed takimi roszczeniami – podstawą prawną przetwarzania danych jest prawnie uzasadniony interes Organizatora (art. 6 ust. 1 lit. f RODO), polegający na obronie swoich interesów gospodarczych.
  • w celu realizacji marketingu usług własnych Organizatora, a także profilowania danych osobowych mającego na celu dostosowanie ofert i informacji handlowych sporządzanych przez Organizatora do indywidualnych oczekiwań, potrzeb Klienta, o ile wyrazi on na to odrębnie dobrowolną zgodę - art. 6 ust. 1 lit. a RODO

Podanie danych jest dobrowolne, jednak niezbędne do realizacji przez Organizatora ww. celów przetwarzania.

Dane osobowe będą przetwarzane przez okres trwania umowy, której Klient jest stroną lub w przypadku przetwarzania danych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu – do czasu złożenia przez Klienta skutecznego sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Okres przetwarzania może każdorazowo zostać przedłużony o okres przedawnienia roszczeń, jeżeli przetwarzanie danych osobowych będzie niezbędne dla ustalenia lub dochodzenia ewentualnych roszczeń lub obrony przed takimi roszczeniami przez Organizatora. Po tym okresie dane będą przetwarzane jedynie w zakresie wymaganym przez przepisy prawa.

Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom świadczącym usługi na rzecz Organizatora także dostawcom systemów informatycznych i usług IT.

Organizator w celu wykonania wynikającego z art. 42 ust. 7 Ustawy obowiązku przekazuje niezbędne dane osobowe Ubezpieczycielowi, z którym została zawarta umowa ubezpieczenia, który w zakresie umowy ubezpieczenia jest administratorem tych danych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zgodnie z art. 15 - 22 RODO każdemu Klientowi przysługują następujące prawa:

prawo do informacji o przetwarzaniu danych osobowych – osobie zgłaszającej takie żądanie Administrator przekazuje informację o przetwarzaniu danych osobowych, o celach i podstawach prawnych przetwarzania, zakresie posiadanych danych, podmiotach, którym dane osobowe są ujawniane i planowanym terminie ich usunięcia;

prawo uzyskania kopii danych – Administrator przekazuje kopię przetwarzanych danych, dotyczących osoby zgłaszającej żądanie;

prawo do sprostowania – Administrator na wniosek Uczestnika usuwa ewentualne niezgodności lub błędy dotyczące przetwarzanych danych osobowych, oraz uzupełnia je lub aktualizuje, jeśli są niekompletne lub uległy zmianie;

prawo do usunięcia danych – Użytkownik może żądać usunięcia danych, których przetwarzanie nie jest już niezbędne do realizowania żadnego z celów, dla których zostały zebrane;

prawo do ograniczenia przetwarzania – na tej podstawie Administrator zaprzestaje dokonywania operacji na danych osobowych, z wyjątkiem operacji, na które wyraziła zgodę osoba, której dane dotyczą oraz ich przechowywania, zgodnie z przyjętymi zasadami retencji, lub dopóki nie ustaną przyczyny ograniczenia przetwarzania danych (np. zostanie wydana decyzji organu nadzorczego, zezwalająca na dalsze przetwarzanie danych);

prawo do przenoszenia danych – na tej podstawie, w zakresie w jakim dane są przetwarzane w związku z zawartą umową lub wyrażoną zgodą, Administrator wydaje dane dostarczone przez osobę, której one dotyczą;

prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych w celach marketingowych – osoba, której dane dotyczą, może w każdym czasie sprzeciwić się przetwarzaniu danych osobowych w celach marketingowych, bez konieczności uzasadnienia takiego sprzeciwu;

prawo sprzeciwu wobec innych celów przetwarzania danych – osoba, której dane dotyczą, może w każdym czasie sprzeciwić się przetwarzaniu danych osobowych. Sprzeciw w tym zakresie powinien zawierać uzasadnienie oraz podlega ocenie Administratora;

prawo wycofania zgody – jeśli dane przetwarzane są na podstawie zgody osoba, której dane dotyczą, ma prawo ją wycofać w dowolnym momencie, co jednak nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed wycofaniem tej zgody;

prawo do skargi – w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, osoba, której dane dotyczą, może złożyć skargę do organu nadzorczego

Wniosek dotyczący realizacji praw podmiotów danych, można złożyć:

  • w formie pisemnej na adres Organizatora;
  • za pośrednictwem poczty elektronicznej: [email protected]

Odpowiedź na zgłoszenia zostanie udzielona w ciągu miesiąca od jego otrzymania. W razie konieczności przedłużenia tego terminu, Organizator poinformuje wnioskodawcę o przyczynach takiego przedłużenia.

Odpowiedź będzie udzielana na adres poczty elektronicznej z którego przesłano wniosek, a w przypadku wniosków skierowanych listownie, listem poleconym na adres wskazany przez wnioskodawcę, o ile z treści listu nie będzie wynikała chęć otrzymania informacji zwrotnej w formie elektronicznej - w takim przypadku należy podać adres poczty elektronicznej.

Organizator może przekazać dane osobowe Klientów do państw trzecich, tj. krajów znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Państwa dane mogą być przekazywane wyłącznie do państw trzecich lub podmiotów w stosunku do których decyzją Komisji Europejskiej stwierdzono odpowiedni stopień ochrony danych.

Organizator może automatycznie dopasowywać pewne treści do potrzeb Klienta, tj. dokonywać profilowania, wykorzystując do tego podane przez niego dane osobowe. Profilowanie to polega przede wszystkim na automatycznej ocenie, jakimi produktami może być on zainteresowany. Profilowanie, dokonywane przez Organizatora nie skutkuje podejmowaniem decyzji wywołujących negatywne skutki prawne wobec Klienta lub wpływających na niego w inny istotny sposób

§ 10. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  • Jeżeli Umowa w sposób odmienny od niniejszych OWU reguluje poszczególne kwestie - zastosowanie będą miały postanowienia Umowy.
  • Nieważność poszczególnych postanowień niniejszych OWU nie narusza ważności całej Umowy.
  • Ewentualne spory powstałe w związku z wykonaniem Umowy, strony będą rozstrzygały polubownie, a w przypadku nie osiągnięcia porozumienia przez właściwy sąd powszechny.
>